Kako da odeća traje duže - Produžite život vaše odeće
Kad peremo veš, gledamo na to kao na čišćenje ali tu se radi i o očuvanju veša kakav jeste, a i o tome kako da odeća traje duže. Produžavanje veka trajanja svakog komada znači štednju novca, vremenom.
Evo nekih saveta za održavanje odeće koji možda mogu malo transformisati vašu rutinu pranja veša i produžiti životni vek vaše garderobe.
Pratite Oznake za Održavanje Materijala
Pre nego što počnete sa pranjem veša, odvojite trenutak da razumete oznake za održavanje materijala na vašoj odeći. Ti mali simboli nisu tu samo za dekoraciju; oni pružaju ključne informacije o tome kako tačno da se brinete o vašoj odeći.
Evo šta neki od najčešćih simbola znače:
- Pranje (ikonica kade):
Simbol kade označava standardno pranje u mašini. Ako je u kadi ruka, to znači da je preporučeno ručno pranje. Mogu biti dodate i linije ispod ikonice kade: jedna linija označava blagi program pranja, a dve linije označavaju veoma blagi program pranja.
- Beljenje (ikonica trougla): Prazan trougao znači da je dozvoljeno bilo koje beljenje, uključujući beljenje hlorom. Trougao sa dijagonalnim linijama označava da je dozvoljeno beljenje bez hlora. Precrtan trougao znači da beljenje nije dozvoljeno.
- Sušenje (ikonica kvadrata): Kvadrat sa krugom unutra označava da je dozvoljeno sušenje u sušilici. Tačke unutar kruga označavaju temperaturu sušenja: jedna tačka znači niska temperatura, dve tačke srednja, a tri tačke visoka temperatura. Precrtan krug u kvadratu znači da sušenje u mašini nije dozvoljeno. Ako je samo kvadrat bez kruga, to označava sušenje na vazduhu.
- Peglanje (ikonica pegle): Slika pegle može imati tačke unutar nje koje označavaju maksimalnu temperaturu peglanja: jedna tačka znači niska temperatura, dve tačke kažu peglaj na srednjoj, a tri tačke na visokoj temperaturi. Precrtana pegla znači da se tkanina ne sme peglati.
- Profesionalno čišćenje (ikonica kruga): Krug označava profesionalno hemijsko čišćenje. Slova unutar kruga (P ili F) označavaju specifične hemikalije koje su dozvoljene za čišćenje. Precrtan krug znači da hemijsko čišćenje nije dozvoljeno.
Sortirajte Vaš Veš
Sortiranje veša je ključni korak u očuvanju boje i kvaliteta vaše odeće.
Sortirajte po Boji
Najosnovnije pravilo pranja veša je sortiranje po boji. Pranje svetlih i tamnih stvari zajedno može dovesti do prenošenja boja, što može potamneti vašu svetliju odeću vremenom. Pazite da perete bele i svetle boje odvojeno od tamnih i jakih.
Postoje stvari kao lovac na boje, koje pomažu i prave razliku ali najbolje bi bilo i odvajati veš po bojama i koristiti lovca.
Sortirajte po Vrsti Materijala
Sortiranje se ne završava na boji. Vrsta materijala takođe igra značajnu ulogu.
Delikatni materijali kao svila ili čipka trebali bi se prati odvojeno od čvrstih materijala (naš primer je uvek teksas kao otporan i grub materijal) ili mekog pamuka.
Ova metoda odvajanja po teksturi i materijalu će sprečiti oštećenje i habanje prouzrokovano trenjem tokom ciklusa pranja.
Koristite Pravi Deterdžent i Temperaturu
Izaberite deterdžent za veš koji je prikladan za vašu odeću. Neki deterdženti su napravljeni specifično za delikatne materijale ili za tamne boje, dok su drugi bolji za uklanjanje teških fleka i koriste se pretežno za svetliji i manje osetljiv veš.
Temperatura takođe igra značajnu ulogu. Generalno, vruća voda je najbolja za pranje belih i jako prljavih stvari, dok hladna voda pomaže u sprečavanju izbledelosti i skupljanja većine šarenih i delikatnijih stvari.
Mada, što se tiče belih tkanina, vredi takođe znati i da ih pranje hladnijom vodom očuvava duže blistavo belim, odnosno odlaže efekat žutila koji jako topla voda prouzrokuje.
Danas imamo profesionalne deterdžente koji imaju jaču moć pranja i pranje svetlijih materijala i potpuno uklanjanje fleka je moguće i bez preterivanja sa temperaturom. Vredi probati.
Tretirajte Fleke Odmah
Borba sa flekama je čest izazov u sklopu pranja veša, ali vaša brza reakcija može sprečiti da te fleke postanu trajne.
Ključ je da ih tretirate odmah: Tapkajte fleku (ne trljajte) da uklonite višak tečnosti, a zatim što pre nanesite sapun, deterdžent ili odgovarajuće sredstvo za uklanjanje fleka.
Važno je znati da što fleka duže stoji, teže ju je ukloniti.
Izbegavajte Preopterećenje Mašine
Održavanje odgovarajuće količine punjenja i pravilno punjenje mašine za pranje veša može značajno uticati na čistoću i dugovečnost vaše odeće.
Preopterećivanje mašine za pranje može dovesti do toga da odeća ne bude pravilno očišćena.
Preopterećenje može takođe uzrokovati više trenja između stvari n aistom mestu, na šavovima itd, što može dovesti do oštećenja materijala vremenom. To se odnosi uglavnom na novije mašine koje imaju modernije bubnjeve koji efikasno odvajaju i mešaju stvari prilikom pranja. Starije mašine će jednostavno manje efikasno oprati veš ako su prepunjene.
Još jedan problem koji može nastati zbog prepunjavanja veš mašine jeste oštećenje remena. Remen povezuje bubanj veš mašine sa motorom i pri većim težinama rasteže se i trpi jače opterećenje. Kad pukne remen, nazovete majstora pa dođete u perionicu da operete veš dok se majstor ne smiluje da dođe da popravi mašinu.
Šalu na stranu, najbolje je držati se srednjih punjenja i obezbediti da svaki odevni predmet ima dovoljno prostora da se slobodno kreće u mašini.
Pravilne Tehnike Sušenja
Način na koji sušite vašu odeću takođe može uticati na njen životni vek i izgled.
Iako su sušilice za veš mnogo praktične i brze, one mogu biti teško podnošljive za vašu odeću. Primetićete da uvek ima vlakana u filteru posle sušenja veša. To su parčići materijala vaše odeće. Dakle tkanine koje se redovno suše u sušilicama se definitivno istanjuju više od stvari koje se suše na otvorenom.
Sušenje na vazduhu je mnogo nežnija alternativa koja može produžiti životni vek vaše odeće, ako imate uslove za to.
Ako koristite sušilicu, koristite niže podešavanje toplote i izvadite odeću dok je još malo vlažna da biste sprečili skupljanje i izbledelost. Ili radite kako vam odgovara ali dobro je biti svestan prednosti i mana.
Profesionalne mašine za Sušenje
Počnimo od razlike u samoj vodi. Profesionalne mašine za pranje veša imaju omekšivače vode (ne, to nisu tečni mirisni proizvodi koje zovemo omekšivačima), robusne mašine uglavnom sakrivene od pogleda posetilaca.
Ovi omekšivači prave veliku razliku u vodi koja se koristi za pranje a samim tim i vodi kojom je tkanina natopljena, pri sušenju.
Visok sadržaj minerala tvrde vode može uzrokovati da vaša odeća i posteljina budu tvrdi nakon izlaska iz sušilice. To se dešava zato što se magnezijum i kalcijum prikače za tkaninu vaše odeće i onda se stvrdnu.
Kako vaša odeća postaje tvrda, više se napona stavlja na vlakna u tkanini. To doprinosi da oštećenja nastaju brže.
Sa smanjenjem tvrdoće vode u kojoj se pere, smanjuje se i trenje mikrovlakana pri sušenju i odeća se ne oštećuje u istoj meri kao u aparatima u domaćinstvu.
Pravilno Čuvanje Odeće
I na kraju, način na koji čuvate vašu odeću takođe može uticati na njeno stanje vremenom.
Okačite stvari koje se mogu izgužvati i složite teže stvari poput džempera koje bi mogle biti rastegnute od vešalica.
Držite prostor za skladištenje suvim i zaštićenim od sunčeve svetlosti da biste sprečili izbledelost i plesan.
Ako ovako ulažete u način na koji perete odeću i brinete o njoj, posle nekog vremena primetićete da vam krpice izgledaju bolje i traju duže.
Krpice traju duže, izgledaju bolje, remen ne puca…. Sva ta dodatna pažnja koju pridajete pranju veša može vam uštedeti gomilu novca na duže staze.