Kako koristiti perionicu veša na žetone
Da bismo dobili najbolje rezultate i osigurali da i vaš veš i naše mašine tretiramo s pažnjom, evo detaljnog vodiča i osnovnih saveta.
Uputstvo za korišćenje perionice veša na žeton:
Kod nas u perionici koriste se Speed Queen mašine za pranje i sušenje veša. Ovo je malo specifičniji vodič jer se odnosi na upotrebu baš tih mašina, ne LG, Domus, i ostalih.
Speed Queen je prilično popularan izbor u komercijalnim perionicama širom sveta, a počinje biti i kod nas. Ove mašine dolaze iz SAD-a iz kompanije Alliance Laundry Systems, koja je jedan od vodećih proizvođača komercijalnih uređaja za pranje i sušenje veša u svetu.
Evo kako ih upotrebljavati kao klijent u samouslužnoj perionici (i sušionici) veša:
Kako upotrebljavati mašinu za pranje na žetone
- Proverite mašinu za pranje veša: Pre nego što stavite vašu odeću u mašinu, proverite da li je unutrašnjost mašine prazna. Prethodni korisnici mogu slučajno ostaviti stvari iza sebe pa tako mi skupljamo zaboravljene čarapice i kačimo ih u perionici da ih vlasnici nađu kad ponovo dođu.
- Ubacite vaš veš u mašinu: Rasporedite vašu odeću ravnomerno u mašinu za pranje. Nemojte pretrpavati mašinu, jer to može uticati na efikasnost čišćenja. Mašina pere veš okretanjem i mešanjem stvari u njoj pa kad je pretrpana stvari ostaju u manje-više istoj poziciji i peru se manje kvalitetno jer ih okretanje ne ‘izgnjavi’ dovoljno.
- Ubacite žetone: Aparat za kupovinu žetona je na zidu u perionici. Prima keš i kartice, ali pazite – za keš ne vraća kusur. Pripremite tačan iznos ako kupujete gotovinom. Pratite uputstva na automatu da kupite žetone. Tri žetona su potrebna za jedno pranje. Ubacite tri žetona u otvor za žetone na toj mašini u koju ste ubacili veš.
- Izaberite vaš program: Izaberite program pranja koji najbolje odgovara tipu veša koji perete. Na primer, delikatni materijali možda trebaju nežniji ciklus u poređenju s jačim materijalima kao što je teksas. Svaki program pranja košta jednako, tri žetona su dovoljna i za kratko pranje na 40 stepeni i za iskuvavanje na 90. Izaberite program i pritisnite START dugme.
- Čekajte ili prošetajte: Nakon što ste počeli s pranjem, možete ili čekati u našem prostoru ili se prošetati ili otići na kafu u Mrki Pab pored. Samo se vratite nazad pre nego što ciklus završi jer sledeći korisnik ako nema slobodnih mašina, sme da izvadi vaš veš i stavi svoj. Ništa se ne desi vašem vešu ali stoji u korpi vlažan pa može posle da bude izgužvan ako dugo čeka. Stanarinu za veš ne naplaćujemo 🙂
- Izvadite vaš veš: Čim završi ciklus pranja, najbolje je da odmah izvadite veš. Ovo sprečava da odeća ostane duže vlažna, izgužva se i dobije neprijatan miris eventualno ako predugo stoji. Isto kao kad perete kod kuće.
A kako sa mašinom za sušenje na žetone?
- Proverite filter u sušilici: Pre nego što stavite vašu odeću u sušilicu, proverite da li je filter ispražnjen. Lepo je kad svako isprazni filter sušilice posle sušenja, ali nekad neko i zaboravi.
- Ubacite vaš veš u sušilicu: Rasporedite vašu odeću ravnomerno u mašinu za sušenje. Isto pravilo važi kao i za perilice, nemojte pretrpavati mašinu, jer to može uticati na efikasnost sušenja. Mašina suši veš vazduhom koji struji i tumba veš, prevrće ga, i ako nema dovoljno mesta za prevrtanje veš se suši neravnomerno i neki delovi ostaju vlažni.
- Ubacite žetone: Žetoni su isti kao za pranje, i kupuju se na istom onom automatu na zidu u perionici. Jedan žeton suši 20 minuta. 20 minuta je dovoljno da se osuši samo nekoliko tankih stvari, na primer 5/6 letnjih tankih majica. Za normalno punjenje mašine recimo kada se opere 5, 6 ili 7 kg veša, tri žetona iliti 60 minuta daje pouzdano sušenje. Naš je savet da probate sa jednim, pogledate koliko se veš osušio, dodate drugi žeton, posle njega opet pogledate koliko je suvo, i ako je potreba, dodate i treći ili kako već želite.
- Izaberite program: Izaberite program sušenja koji najbolje odgovara tipu veša koji sušite. Opet, delikatni materijali možda trebaju manju temperaturu sušenja u poređenju sa jačim materijalima kao što je teksas. Kad ste zabrali temperaturu, pritisnite START dugme.
- Čekajte ili prošetajte: Možete se vratiti u mrki Pab na kafu, sesti u perionicu ili prošetati. Isto kao i sa pranjem, sa sušenjem važi da se vratite nazad pre nego što ciklus završi jer sledeći korisnik ako nema slobodnih sušilica, sme da izvadi vaš veš i stavi svoj. Biće izgužvan posle stajanja u korpi, to smo testirali. Najbolje je doći na vreme.
- Izvadite vaš veš: Čim završi ciklus sušenja, najbolje je da odmah izvadite veš i složite ga. Imamo dva stola, jedan manji jedan veći za čaršave i veće stvari, pa birajte.
- Očistite filter sušilice: Pokupite vlakna koja su se nakupila u filter posle sušenja veša i bacite ih u kantu desno od svih mašina. To je to!
Važni saveti:
Provera džepova: Uvek proverite vašu odeću pre pranja. Ispraznite džepove od ključeva, kovanica, dokumenata ili bilo kakvog papira. Ovi materijali mogu oštetiti mašinu ili vašu odeću i mogu izazvati zastoje u oticanju vode.
Teži predmeti: Držite teže predmete, ili bilo šta što može oštetiti mašinu, daleko od nje. Ne ostavljajte stvari na sušilicama za dobrobit vaših stvari i za dobrobit sušilice.
Priprema pre pranja: Pre nego što stavite odeću u mašinu, otresite sa nje veće količine prašine i kompaktne nečistoće. Ovo osigurava efikasnije pranje.
Uputstva na etiketama: Ovo je ključno – strogo se pridržavajte uputstava koja se nalaze na etiketama odeće. Ove smernice su postavljene od strane proizvođača da bi produžili vek vašoj odeći. Ili radite kako ste navikli ukoliko ovo nije prvo pranje datoj odeći. Imajte na umu, mašine koje imamo u kući često ne daju tačnu temperaturu vode koja piše na njima. Obično je to malo manje stepeni nego naznačeno. Zato je, kad perete stvari u perionicama, najbolje pratiti oznake na etiketama jer ove poluindustrijske mašine skoro uvek garantuju baš tih 60 stepeni ili baš tih 90 stepeni pri iskuvavanju.