Pravilan izbor deterdženta - Kako da bela odeća ostane bela?
Pitanje kako da bela odeća ostane bela je izazov u vezi pranja i iskuvavanja veša sa kojim se mnogi od nas susreću. Izbor deterdženta igra značajnu ulogu u održavanju beline odeće. Probaćemo da pomognemo svima da se snađu u svetu deterdženata za pranje, pa da bela odeća ostane bela duže.
Razumevanje Deterdženata za Pranje
Nisu svi deterdženti za pranje jednaki, posebno kada je reč o održavanju bele odeće belom. Neki deterdženti imaju specifične formulacije dizajnirane da pojačaju svetlinu vaše bele odeće i bore se specijalno protiv žutila i sivih tonova. Razumevanje ovih različitih tipova deterdženata može vam pomoći da napravite bolji izbor.
Tečni Deterdženti
Tečni deterdženti su popularan izbor zbog svoje svestranosti. Obično su efikasni u tretiranju fleka i dobro rade u hladnoj, toploj, ili vrućoj vodi. Ne lepe se za zidove posude za deterdžent, lako se doziraju. Neki tečni deterdženti su posebno formulisani sa izbeljivačima da bi posvetleli vašu odeću.
Izbeljivači koji se kriste su najčešće na bazi hlora i na bazi aktivnog kiseonika. Obe vrste pružaju pomoć u vidu izbeljivanja veša i uklanjanja fleka ali su deterdženti sa aktivnim kiseonikom blaži i nežniji u svom delovanju na razne materijale.
Kiseonik se, u manjim dozama, koristi i za skidanje fleka sa odeće u boji, jer neće naneti štetu tkanini niti je potpuno izbeliti kao što se to dešava sa hlornim izbeljivačima.
Praškasti Deterdženti
Praškasti deterdženti su često ekonomičniji od njihovih tečnih ekvivalenata. Posebno su efikasni u uklanjanju prljavštine i pojačavanju bele boje. Ali, tajna je u istoj stvari samo što praškasti deterdženti većinom sadrže izbeljivače u sebi.
Kapsule za Pranje
Kapsule za pranje su unapred izmerene kapsule deterdženta koje se rastvaraju tokom pranja. One su praktične jer pravimo manje nereda koristeći ih umesto deterdženata „u rinfuzi“. Kao i tečni i praškasti deterdženti, kapsule takođe mogu dolaziti u verzijama dizajniranim za belu odeću, sa istim onim izbeljivačima o kojima smo pričali.
Izbor Pravog Deterdženta za Belu Odeću
Kada birate deterdžent za belu odeću, potražite sledeće karakteristike u onim sitnim slovima na njihovim etiketama:
- Optički Pojačivači: Ovi aditivi apsorbuju UV svetlost i emituju plavu svetlost, čineći vašu belu odeću beljom. Oni funkcionišu tako što apsorbuju UV svetlost i emituju plavu svetlost, stvarajući vizuelni efekat belje odeće, iako zapravo ne uklanjaju mrlje ili prljavštinu.
- Izbeljivači: Deterdženti mogu sadržati različite tipove izbeljivača (hlorni ili kisikovi), koji pomažu u uklanjanju mrlja i održavanju svetlosti bele odeće. Oni deluju tako što razgrađuju pigmente koji uzrokuju mrlje.
- Enzimi: Enzimi su veoma efikasni u razgradnji organskih mrlja (poput znoja, hrane ili krvi), a takođe pomažu u sprečavanju sivila koje može nastati zbog nakupljanja prljavštine i sapuna na tkaninama.
Kada pronađete pomen onih supstanci koje vama odgovaraju za tretiranje vašeg belog veša, ne zaboravite da se pridržavate uputstva na pakovanju deterdženta kako biste osigurali da koristite pravu količinu.
Neki od ovih deterdženata su jači i mogu oštetiti veš. Ne u ogromnoj meri na jednom pranju ali tokom vremena može da se desi da primetite da se, recimo, vašem detetu kimono lako cepa po šavovima.
Ostali Saveti za Održavanje Bele Odeće Belom
Pored izbora pravog deterdženta, druge prakse u pranju mogu pomoći da vaša bela odeća ostane što belja.
Odvojeno pranje po bojama
Uvek perite svoju belu odeću odvojeno od obojene odeće kako biste izbegli prelivanje boje koje može umanjiti svetlost vaših belih stvari.
Koristite Sredstvo za Beljenje
Razmislite o korišćenju sredstva za beljenje, poput kiseonikovog izbeljivača ili sredstava za plavu boju, pored vašeg deterdženta za dodatno pojačanje svetlosti.
Perite u Hladnoj Vodi
Vruća voda može uzrokovati žutilo odeće tokom vremena. Korišćenje hladne vode može pomoći u održavanju beline vaše odeće ako nije jako zaprljana. Obično je u pitanju donji veš, kada se radi o belini i iskuvavanju, ali ako su to košuljice koje se leti nose par sati, pranje u hladnoj vodi može da im pruži očuvanost mnogo duže nego prekomerno iskuvavanje. Plus, štedite struju.
Koristite prave omekšivače
Tvrdoća vode može uticati na to da beli veš postane sivkast ili dobije žućkastu nijansu nakon nekoliko pranja.
Voda sa visokim sadržajem minerala, poput kalcijuma i magnezijuma, može izazvati nakupljanje naslaga na odeći, što smanjuje efikasnost deterdženta i može dovesti do promene boje bele odeće.
Evo kako tvrda voda utiče na beli veš:
Naslage kamenca: Minerali iz tvrde vode mogu se taložiti na vlaknima tkanine, što s vremenom dovodi do sivila ili žutila.
Smanjena efikasnost deterdženta: Tvrda voda smanjuje sposobnost deterdženta da se dobro peni i efikasno uklanja prljavštinu, što znači da se prljavština može zadržati u tkanini.
Potrebno je više deterdženta: Kod pranja u tvrdoj vodi, potrebna je veća količina deterdženta da bi se postigao isti efekat, ali preterana upotreba opet može izazvati nakupljanje ostataka deterdženta, što dodatno doprinosi sivilu odeće.
Kako biste zaštitili belu odeću, možete koristiti omekšivače za vodu, kao i specijalne deterdžente prilagođene tvrdoj vodi.
Pravilno Sušite Odeću
Presušivanje odeće može uzrokovati žutilo. Ciljajte da sušite belu odeću samo dok nije potpuno suva, pogotovo na suncu, ili u prostoriji gde dolaze isparenja od kuvanja. Imali smo slučaj sa kuvanjem kiselog kupusa i belim kimonima okačenim u rančevima, u drugoj prostoriji. Iznenadili smo se kad smo videli žute trouglove i ostale oblike na tkanini. Trebalo nam je dosta razmišljanja da se setimo kako su mogli kimoni dobiti te žute pečate… Ali kupus je bio extra!